خانه / اجتماعی / بریده کتاب سوگ سیاوش (در مرگ و رستاخیز) شاهرخ مسکوب

بریده کتاب سوگ سیاوش (در مرگ و رستاخیز) شاهرخ مسکوب

بریده کتاب
سوگ سیاوش (در مرگ و رستاخیز)
شاهرخ مسکوب
نشر خوارزمی

 

معرفی کتاب

“تاب مشتمل بر سه فصل می باشد: غروب، شب و طلوع. حکایت مرگ سیاوش و برآمدن پسرش کیخسرو و برقراری نیکی در ایران. با توضیحاتی از داستان شاهنامه و نیز روایتهای دینی – تاریخی مرتبط در ایران باستان. خوانشی امروزیست از مرگ سیاوش. نکات خردمندانه ای از شاهنامه رو گوشزد میکند و در عین حال متوجه است که دارد با عینک امروز به شاهنامه نگاه میکند”

 

بریده از کتاب:

صص ۷۳-۴
برای انسانی که در اجتماعی و جهانی جبار فرو می افتد، برای این گرفتار فقر و مرگ، چه چیز کلی تر از ظلمی که از هر جانب بر او نازل می شود! برای آنی که هر چه خواست نتوانست و هر چه توانست و کرد ای بسا نه آن بود که خواست، انسان جانوری لجوج است که ستم مغز استخوانش را می جود. برای چنین انسانی چه تلاشی ناچارتر و کلی تر از در افتادن با جهان ستمکار و ستمکاران جهان. پیوسته شهیدان ستمدیدگان بودند و هر کس که زمانی زهر بیداد را در جان چشید، اگر از ترس همآواز شهیدان نبود، در دل همراز آنان بود.
شهیدان پرودۀ دوران و اجتماع بیدادگرند. در مدینۀ فاضلۀ آزادان، اگر روزی بیاید، نیازی به شهادت نیست. افسانۀ سیاوش نیز پرداختۀ روزگار آزادان نیست، اما پرداختۀ آزادان یا مشتاقان آزادی است در روزگار اسارت. سیاوش اوستا هم در سرزمین دشمن مرد اما نه با این زیر و بم غم انگیز. سیاوش شاهنامه و ساخت افسانۀ او از آنِ اجتماع بیدادگر ساسانی است.

 

برای دانلود رایگان کتاب کلیک کنید

درباره‌ی Amir

Check Also

چگونه آرام باشیم؟

آرامشی نعمتی است که به هر کسی داده نمی شود. چطوری می توانیم آرام باشیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *