خانه / اجتماعی / راه های رسیدن به سر بلندی

راه های رسیدن به سر بلندی

« عزت »، نیاز فطری انسان است ، « عزت خواهی » از نیاز های معنوی اوست ، و هر فردی در جستجوی آن است . به عبارت دیگر هر انسانی برحسب نیاز فطری خود سعی دارد با تمسک به ابزاری ردای « عزت »  را بپوشد .

هرکسی با توجه به زیر بنای اعتقادی و فکری خود ، « عزت » را در چیزی می جوید و در همین راستا است که اگر انسان از اعتقادات درست وصحیحی برخوردار نباشد ، ممکن است، به جای دستیابی به « آب » به « سراب » برسد. او  با کوشش فراوان و تحمل زحمات زیاد ، نه فقط به عزت نمی رسد ، بلکه « ذلیل » وخواری را به دست می آورد  .

گاهی انسان برای یافتن « عزت » به خطا می رود ،و  زرق و برق ظاهری کشورهای غربی ، چشم او را خیره کرده وتصور می کند اگر زندگی خود را شبیه به آنها کند ،  و ظواهر آنها را کسب نماید ، به « عزت » می رسد .

مثلاً  سعی می کن مانند اروپایی ها غذا بخورد ؛ و به این کار فخر می کند. و برای آن که کار خودش را توجیه کند تلاش می کند با بیان این افتخار دیگران را نیز ترغیب به انجام آن کند. افرادی که ضعف بنیادی اعتقادی و فکری دارند نیز جذب این تبلیغات می شوند ؛ آن گاه با این جمله که « همه این جور غذا می خورند » یا آن که « اگر این گونه نباشم به من می گویند عقب مانده »  وجملات شبیه به این؛ آنقدر این بازار رقابت شبیه به کفار و اروپایی شدن داغ می شود که کم کم در برابر آنها احساس « حقارت » می کنند. به همین «حقارت » هم اکتفا نکرده و  دین و روش مرام آنها را بهتر می دانند.

 

اعضای خانواده سعی می کنند روابط و تمام شئون زندگی خود را براساس  زندگی « کفار » شکل بدهند ؛ مثلاً : زن ومرد مسۆلیت ها وظایف خود را برحسب تساوی خلقت زن و مرد طراحی می کنند ؛ به عبارت دیگر فکر و رفتار « فمنیست » در خانه حاکم می شود . روابط والدین با فرزندان براساس « آزادی » مطلق پایه گذاری می شود .روابط دختر وپسر ازاین نوع فکر و تقلید بی نصیب نیست .

بعضی افراد کم  مایه برای این گونه افراد دلشان آب می شود ، ودائم افسوس آنها را می خورند که چرا زندگی ما مثل آنهانیست ؟

زبان حال آنها زبان حال قوم قارون است که قرآن این گونه بیان می فرماید:

فَخَرَجَ عَلى‏ قَوْمِهِ فی‏ زینَتِهِ قالَ الَّذینَ یُریدُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا یا لَیْتَ لَنا مِثْلَ ما أُوتِیَ قارُونُ إِنَّهُ لَذُو حَظٍّ عَظیمٍ «روزى قارون که با تمام زینت خود در برابر قومش ظاهر شد، آنها كه خواهان زندگى دنیا بودند گفتند: «اى كاش همانند آنچه به قارون داده شده است ما نیز داشتیم! به راستى كه او بهره عظیمى دارد!» (القصص : ۷۹ ).

 

در آیه  فوق مشخصه افرادی که تحت تأثیر زرق وبرق قارون قرار می گیرند ، « دنیادوستی » آنهاست ؛ وآرزوی حالات ظاهری قارون را می کنند . این عده غافل از کفر وعذاب دنیا وآخرت قارون هستند . این گروه کمتر به حقیقت زندگی این گونه افراد نگاه می کنند که چقدر مشکلات روحی و روانی دارند ، چقدر خیانت ها در بین افراد خانواده رخ می دهد .زندگی خانوادگی آنها خالی از  « محبت »و  «صداقت »  است !!

درباره‌ی Amir

Check Also

چگونه آرام باشیم؟

آرامشی نعمتی است که به هر کسی داده نمی شود. چطوری می توانیم آرام باشیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *