خانه / پزشکی و سلامت / مراقب استخوان های خود باشیم

مراقب استخوان های خود باشیم

استخوان عنصر حیاتی بدن است. تمام اعضا جوارح بدن بر روی آن استوار هستند. استخوان ها هم همانند اعضای بدن مریض و از کار می افتند. ممکن است یک دفعه اشکال خود را بروز دهند. مثلا یک باره استخوان شکسته شود که نشان دهنده پوکی استخوان است. پوکی استخوان هیچ علائمی ندارد. یک دفعه بروز می کند و انسان را از کار می اندازد. پس مراقب خود باشید و به خود برسید.

استخوان به راحتی شکسته می شود و به سختی درمان می شود. بنابراین در دوران پیری پروسه ترمیم به جد طولانی هست به طوری که شاید سالها فرد را خانه نشین کند.”پوکی استخوان، به گزارش سازمان بهداشت جهانی، یکی از ۱۰ بیماری شایع جهان است و درمان پذیر نیست”.

دو چیز برای جلوگیری از پوکی استخوان مفید هستند. یکی تمرین و ورزش و دومی خوراک داری کلسیم. هر تمرینی که قدرتی باشد مناسب پوکی استخوان است.

کلسیم در شیر و محصولات لبنی مانند پنیر و ماست و نیز در سبزی جات، حبوبات، آجیل ها و دانه ها موجود است.

ویتامین د می تواند به افزایش قدرت عضله و کاهش عدم تعادل ها کمک کند. باوجوداین، ویتامین د به طور طبیعی تنها در موادغذایی بسیار اندکی، شامل ماهی های روغنی مانند ماهی آزاد و شاه ماهی یافت می شود.

پس چنانچه می خواهید از پوکی استخوان جلوگیری کنید تمرین کنید، مواد غذایی دارای کلیسم بخورید و همچنین ویتامین د مصرف کنید.

 

درباره‌ی Amir

Check Also

چرا ویتامین E برای سلامتی شما مهم است؟

ویتامین E، همچنین به عنوان توکوفرول شناخته شده است، ویتامین محلول در چربی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *