خانه / پزشکی و سلامت / چرا پشه من را نیش زد؟

چرا پشه من را نیش زد؟

در یک مجلس نشسته بودیم اینهمه آدم دور و ور ما بودند چرا پشه ها فقط دور سر من وز وز می کردند؟ این جمله یکی از آشنایان بود که من گفت. در واقع پشه ها در مقابل انسانها رفتار یکسانی ارائه نمی دهند. پشه ها به بو و بعضی از گروه های خونی علاقه وافری دارند.

از میان بوهای مورد علاقه این حشرات می توان به بوی عرق و دی اکسید کربن را برشمرد. پشه‌ها اسیده لاکتیک، اسیده اوریک، آمونیاک و سایر موادی را که در عرق ترشح می‌شوند، بو می‌کشند و به آن علاقمندند.

علاوه براین بدن های گرم و بدن هایی که دی اکسید کربن خارج می کنند مستعد این هستند که مورد حمله پشه ها قرار گیرند.

منشا برخی بوها ژنتیک است. بعضی بوها هم به دلیل وجود برخی باکتری‌های خاص در هر انسان وجود دارند. در این بین گروه‌های خونی هم نقش دارند. افرادی که دارای گروه خونی O هستند، دو برابر بیشتر از افرادی گروه خونی A دارند، قربانی نیش پشه‌ها می‌شوند. البته در این بین ۸۵ درصد افراد، ماده‌ای را از پوست خود ترشح می‌کنند که نشان دهنده گروه خونی آن‌ها است اما بدن ۱۵ درصد افراد، این ماده را ترشح نمی‌کنند و اگر این افراد به‌طور مثال گروه خونی O هم داشته باشند کمتر طعمه پشه‌ها می‌شوند.

پشه ها به رنگ ها هم حساس هستند و از رنگ های تیره متنفر هستند. چناچه از رنگ تیره به عنوان پیراهن استفاده کنید احتمالا از آنها جلوگیری می کنید.

درباره‌ی Amir

Check Also

چرا ویتامین E برای سلامتی شما مهم است؟

ویتامین E، همچنین به عنوان توکوفرول شناخته شده است، ویتامین محلول در چربی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *